Tuzemský projekt

Telč a jezuité, řád a jeho mecenáši

Poskytovatel: MK ČR
| Trvání projektu: 2016–2020
| ID projektu: DG16P02M043

Projekt byl zaměřen na studium působení jezuitského řádu ve městě Telč. Cílem bylo nejen hlubší poznání tohoto fenoménu v mikrodějinách regionu, ale především revize deformovaného pohledu na jezuity jako významného duchovního a kulturního prvku utváření národní kulturní identity. Za hlavní přínos projektu lze považovat podrobnou analýzu působení řádu ve městě a okolí s přesahy spojenými s misijní činností, zmapování kulturního dědictví spojeného s telčskými jezuity, podrobné rozkrytí fungování řádového probačního domu včetně rekonstrukce kariér jednotlivých řeholníků a pokusu o podchycení hospodářského zázemí koleje a domu třetí probace. V českém prostředí zcela inovativně byla velká pozornost věnována knihovně koleje, jejím čtyřem dochovaným katalogům, akvizicím knih, strukturou fondu s ohledem na jeho využití jako formační četby v domě třetí probace, aktivitám knihovníků i osudu knih a mobiliáře po zrušení řádu. Podrobně byly po stránce formální, jazykové i obsahové zkoumány tzv. literae annuae (výroční zprávy), které představují informačně nejvytěžovanější pramen pro dějiny řádu.

Během řešení projektu byly vytvořeny čtyři výstupy aplikovaného výzkumu: výstavy opatřený kritickými katalogy přibližovaly činnost telčských jezuitů (Telč a jezuité, řád a jeho mecenáši, virtuální podoba viz zde) a jejich knihovnu (Knihovna jezuitské koleje v Telči, viz zde), specializovaná mapa ukázala cíle misijní a pastorační činnosti terciánů i dochované památky monumentální a drobné sakrální architektury v okolí Telče (Geografické horizonty působení telčských jezuitů, on-line zde), metodika vychází z přípravy elektronické edice literae annuae a nabízí nástroj ke zpřístupnění a efektivnímu využívání narativních historických pramenů (viz zde). Byly připraveny tři monografie, z nichž dvě jsou kritickými katalogy výstav a zahrnují nejen podrobná katalogová hesla ke všem prezentovaným exponátům, ale také obsáhlé úvodní studie přinášející výsledky primárného výzkumu. Kolektivní monografie Telč a jezuité, řád a jeho mecenáši se věnuje kontextualizaci činnosti telčských jezuitů v rámci regionálních dějin i historie české jezuitské provincie i celého řádu. Uspořádány byly tři workshopy a jedna mezinárodní konference, která rozvinula jedno z hlavních témat projektu, totiž vztah mecenášů k řeholním řádům ve středověku a raném novověku ve střední Evropě. Publikováno bylo celkem 42 vědecké studie individuálních studií.

V rámci zajištění udržitelnost výsledků projektu (do r. 2025) byla realizována reinstalace redukovaných podob výstavy, zajištěna metodické pomoci při správě knihovny v Nové Říši nebo rozvíjena elektronické edice literae annuae. Kromě toho projekt inicioval drobnější interdisciplinární badatelské aktivity, které se věnovaly například možnostem experimentálního ověření jezuitských zpráv týkajících se vlivu povětrnosti na průběh požáru města (web) či uplatnění materiálové analýzy při zkoumání stáří knihovního nábytku či využití 3d modelování jako ověřovací metody historického bádání.

Web projektu

Spoluřešitel

Příjemce

Historický ústav AV ČR, v. v. i.

Spolupříjemce

Národní památkový ústav
Ústav teoretické a aplikované mechaniky AV ČR, v. v. i.