Československo v proměnách Evropy 20. století. Katalog výstavy / Czechoslovakia in the Transformations of the 20th Century Europe. Catalog of Exhibition
Katalog přibližuje obsah výstavy „Československo v proměnách Evropy 20. století “, která vznikla při příležitosti oslav 100. výročí ustavení samostatného československého státu. Symbolicky připomíná jak historické počátky státu, tak jeho následný politický, ekonomický i kulturní vývoj v průběhu 20. století.
Katalog je uvozen vstupní historickou sondou Jana Němečka, charakterizující postavení československého státu v Evropě a jednotlivé etapy jeho vývoje se závěrem, že existence společného státu byla prospěšná pro oba státotvorné národy, Čechy a Slováky. Československo bylo úspěšným státním projektem, třebaže vytvoření a udržení integrity státu nebylo samozřejmé, což bylo nejvíce zřejmé za druhé světové války. Stát se však zrodil ze společné vůle obou národů a i po jeho rozdělení na dva samostatné státy nikde v Evropě nejsou bližší národy, než jsou si Češi a Slováci.
Vlastní katalog shrnuje obsah výstavy, která se dotýká klíčových událostí 20. století v československém prostředí, na nichž se v kontextu historického vývoje podílely významné osobnosti té doby s důrazem na roli zakladatelů státu Tomáše Garrigua Masaryka, Milana Rastislava Štefánika a Edvarda Beneše. Významný prostor je mimo jiné věnován událostem světové hospodářské krize, která ve 30. letech minulého století významně ovlivnila také politický vývoj v Evropě i další směřování společnosti. Stranou pak nezůstávají tragické důsledky vnějších agresí vůči československému státu, ať již v podobě nacistické okupace či pozdější srpnové invaze vojsk Varšavské smlouvy 1968. Expozice neopomíjí ani proměny politického zřízení, ke kterému v naší historii několikrát došlo. Chronologicky řazené události kladou důraz na společnou historii státu Čechů a Slováků, která se promítá i do nástupnických států Československa, České republiky a Slovenské republiky.
Vyšlo v české i anglické verzi.