EN CZ

16. 5. 2022: Křest knihy Stanislav Holubec - Nešťastná revolucionářka: Myšlenkový svět a každodennost Luisy Landové-Štychové (1885–1969)

Historický ústav AV ČR, v. v. i. pořádá křest knihy Stanislava Holubce "Nešťastná revolucionářka: Myšlenkový svět a každodennost Luisy Landové-Štychové (1885–1969)", který se uskuteční v pondělí 16. 5. 2022 od 18:00 hodin v Kavárně Liberál (Heřmanova 6, 170 00 Praha 7 - Holešovice).

Pozvánka

Kniha je biografií české političky, publicistky a jedné z prvních poslankyň československého parlamentu, která během svého života opsala politickou trajektorii od sociální demokracie a anarchismu přes národní socialisty až ke komunismu, to vše při celoživotní feministické orientaci. Současně se angažovala v mnoha spolcích a iniciativách: v bezvěreckých, ženských, skautských spolcích, v domácím odboji za první světové války, v antifašistických skupinách ve třicátých letech a po roce 1945 v astronomických organizacích. Po celý život se zabývala řadou pozoruhodných témat: sexualitou, rodičovstvím, kolektivním bydlením a ženskými právy. Autor srovnává její vlastní vzpomínky s dalšími prameny a ukazuje rozporný a v mnohém nešťastný život skutečné historické aktérky.

Více o knize ZDE

Součástí křtu knihy bude projekce dosud nezveřejněných fotografií Luisy Landové-Štychové a uvedení rekonstruovaného záznamu jejího hlasu. 

Knihu uvede Alena Wagnerová (historička a publicistka) a Alena Zemančíková (spisovatelka a redaktorka ČRo).

Publikováno
27. 4. 2022