EN CZ

1. 11. 2022: tisková konference ke konferenci The League of Nations: The First Global Peacekeeping Organization in the Changing World

Vážené dámy, vážení pánové,

Historický ústav Akademie věd České republiky, v. v. i.,  pořádá ve dnech 3.–4. listopadu 2022 spolu s Ústavem světových dějin Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, Národním archivem a Institut für Osteuropäische Geschichte Universität Wien (Institutem východoevropských dějin Vídeňské univerzity) mezinárodní konferenci s tématem „The League of Nations: The First Global Peacekeeping Organization in the Changing World – Interdependencies and Reflections“ (Společnost národů: První světová instituce pro obranu míru v měnícím se světě – Interdependence a reflexe) v Praze ve Vile Lanna (V Sadech 1, Praha 6). Dovolujeme si Vás na tuto konferenci pozvat.

Koná se v rámci výzkumného programu Strategie AV21 „Odolná společnost pro 21. století, potenciály krize a efektivní transformace,“ který je koordinován Filosofickým ústavem AV, v. v. i., pod vedením doc. RNDr. Mgr. Alice Koubové, Ph.D. Podílí se na něm 11 pracovišť AV ČR a další spolupracující instituce. Probíhá s podporou Rektorátu Univerzity Karlovy, projektu CENTRAL (Central European Network for Teaching and Research in Academic Liason) s letošním tématem projektů „Central Europe: What Unites and Divides Us“ a projektu COOPERATIO Vídeňské univerzity a rakouského Bundesministerium für Bildung, Wissenschaft und Forschung (Spolkového ministerstva pro vzdělání, vědu a výzkum) pro vědní oblast History. Konferenci poskytli záštitu ministr zahraničních věcí ČR, předsedkyně Akademie věd ČR a rektorka Univerzity Karlovy.

Cíl konference: v čem mají více než dvě desetiletí práce Společnosti národů co říci dnešku a proč. Současný svět je opět nasycen konflikty, válka vzplála ve východní části Evropy. Zažíváme období, ve kterém se vyrovnáváme s kumulovanou trojitou světovou krizí. Vstoupili jsme do systémové krize: sociálně-ekonomické, klimatické, která fatálně poškozuje životní prostředí, a krize pandemie koronaviru. Můžeme ji však vnímat jako výzvu k probuzení se Evropy. Zkušenosti z meziválečného období by nás měly inspirovat, zejména v době, kdy slyšíme komentáře o bezmocnosti mezinárodních organizací.

Dva dny před konferencí pořádáme tiskovou konferenci, která proběhne v úterý 1. listopadu v 15:00 v Malé zasedací síni v Karolinu (Rektorát Univerzity Karlovy, Ovocný trh 560/5, Praha 1), na které budeme podrobněji informovat o konferenci. K dispozici bude tisková zpráva o konferenci, program a brožurka s abstrakty jednotlivých vystoupení.

Na TK vystoupí přední světový odborník k tématu, prof. Erik Goldstein (Professor of International Relations at Boston University, United States), který přiblíží svůj pohled na Společnost národů. Překlad z angličtiny je zajištěn.

Prof. PhDr. Václav Horčička, Ph.D. (Ústav světových dějin Filozofické fakulty Univerzity Karlovy) se bude věnovat vybraným aspektům činnosti Společnosti národu v kontextu jejího významu pro světové meziválečné dějiny.

PhDr. David Hubený, Ph.D. (Národní archiv) představí Společnost národů v kontextu významu pro Československo.

TK bude moderovat PhDr. Emil Voráček, DrSc. (Historický ústav AV ČR), vedoucí organizačního týmu a řešitel projektu. 

Vážené dámy a vážení pánové, těšíme se na Vaše odpovědi a účast.

S pozdravem za organizační tým

PhDr. Emil Voráček, DrSc. (Historický ústav AV ČR, e-mail: voracek@hiu.cas.cz)

Publikováno
10. 10. 2022