Monastica Historia VII. Řeholníci a řeholnice mezi kariérou a řeholí

konference, Pro odborníky
19. 6. 2023 – 21. 6. 2023
Alter Stiftskeller, Klein-Mariazell 43a, Altenmarkt

Konference Monastica Historia VII. Řeholníci a řeholnice mezi kariérou a řeholí, pořádaná Historickým ústavem AV ČR, v. v. i., a Diözesanarchiv St. Pölten, se bude konat od 19. do 21. června 2023Alter Stiftskeller Klein-Mariazell.

Program

Sedmá z řady konferencí Monastica historia, které sledují různé aspekty středověkého a novověkého řeholního života zvláště s ohledem na prostor střední Evropy, se zaměří na otázky, které vyvolává spojení slov „kariéra“ a „řeholní život“. V obecném povědomí je svět mnichů a jeptišek spojen s dokonalejším následování Ježíše Krista v chudobě, poslušnosti a čistotě, se skrytým životem v klášterní klausuře nebo službou bližním bez nároku na pozemskou odměnu. Nás však budou zajímat ty příklady z historie, které nám ukazují, že řada řeholníků a řeholnic překročila toto úzké pojetí a řádový život spojila s rozvíjením kariéry často na klíčových pozicích církevní i světské správy, rozvinula v jeho rámci své vědecké nebo umělecké vlohy a svými díly si získala uznání, či dokonce využila svůj původ či postavení v řádu pro uspokojení osobních zájmů a tužeb. 

Call for Papers DE

Zájemci o účast na jednání a následných diskusích se mohou přihlásit do 14. června 2023 na adresu archiv@dsp.at. Účastnický poplatek se nevybírá.

Konferenční jazyky: němčina, angličtina

Všechny události
konference, Pro odborníky
19. 6. 2023 – 21. 6. 2023
Alter Stiftskeller, Klein-Mariazell 43a, Altenmarkt