Listiny litomyšlského biskupství a kapituly – Archivní kulturní památka

vernisáž, Pro veřejnost
16. 9. 2021 – 15. 10. 2021
Státní okresní archiv Svitavy se sídlem v Litomyšli, Jiráskovo náměstí 270, Litomyšl

Výstava Listiny litomyšlského biskupství a kapituly – archivní kulturní památka prezentuje jedinečný středověký diplomatický materiál, který byl v květnu letošního roku rozhodnutím Ministerstvem vnitra prohlášen za archivní kulturní památku.

Soubor patnácti listin představuje unikátní soubor pramenů k dějinám naší nejmladší středověké diecéze, která byla založena roku 1344 v souvislosti s povýšením pražského biskupství na arcibiskupství. Litomyšl se tak stala centrem nevelké diecéze, jež byla až do svého vyvrácení husitskými vojsky roku 1421 tvořena čtyřmi českými a dvěma moravskými děkanáty. V rámci výstavy bude část listin k vidění v originálech a část prezentována bannerovou formou.

Pozvánka     Plakát

Zahájení výstavy: 16. 9. 2021: úvodní přednáška o dějinách litomyšlského biskupství (Mgr. Vojtěch Večeře, Oddělení dějin středověku Historického ústavu AV ČR, v. v. i.)

Doprovodný program: 20. 9. 2021: Komentovaná procházka po Litomyšli „biskupské“

Autor výstavy: Mgr. Michal Severa (ředitel SOkA Svitavy se sídlem v Litomyšli)

Všechny události
vernisáž, Pro veřejnost
16. 9. 2021 – 15. 10. 2021
Státní okresní archiv Svitavy se sídlem v Litomyšli, Jiráskovo náměstí 270, Litomyšl

Co jsou cookies?

Textové soubory, které internetové stránky ukládají na váš počítač nebo mobilní zařízení v okamžiku, kdy tyto stránky začnete využívat. Stránky si tak na určitou dobu zapamatují úkony, které jste na nich provedli, a preferencí (např. přihlašovací údaje, jazyka, velikost písma a jiné zobrazovací preferencí), takže tyto údaje pak nemusíte zadávat znovu a přeskakovat z jedné stránky na druhou.

Dalším používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s ukládáním souborů cookies. Více informací Méně informací