Opevněná krajina. Lidé ve východních Krkonoších 1938. Kritický katalog k výstavě

Autor: Tamara Nováková, Olga Hájková, Libor Dušek a kol.
Rok vydání: 2021
Nakladatel: Historický ústav
ISBN: 978-80-7286-387-7

Příběhem opevněné krajiny se prolínají tři tematické linky – příběhová, pramenná a prezentační. První je příběhem kolegů – historičky, archeoložky a etnologa. Každý dle metod své profese rámuje příběh procesem historického bádání. Ten je zavede do terénu, paměťových institucí všeho druhu, na kávu k pamětníkům, soukromým sběratelům či odborníkům i do virtuálního světa internetových databází. Druhá linka ukazuje nejrůznější typy historických pramenů – od písemných primárních a sekundárních (uložených v Čechách i Německu, v obou jazycích jižní strany hor – v českém i německém jazyce, latince i německém písmu), přes hmotné (nacházející se v terénu) až po ego dokumenty (různými způsoby zachycené vzpomínky dobových aktérů). Třetí linka je demonstrována prostřednictvím moderní grafické prezentace, která propojuje obě předchozí linky. Exponáty – prameny sdělují svá poselství v digitalizované podobě a jsou organicky propojeny s procesem jejich badatelské interpretace.

Publikace je vydána v rámci projektu Prameny Krkonoš. Vývoj systému evidence, zpracování a prezentace pramenů k historii a kultuře Krkonoš a jeho využití ve výzkumu a edukaci (DG20P02OVV010), díky Programu na podporu aplikovaného výzkumu a vývoje národní a kulturní identity (NAKI II) Ministerstva kultury České republiky.

Publikace je neprodejná. V brzké době bude volně ke stažení.

Co jsou cookies?

Textové soubory, které internetové stránky ukládají na váš počítač nebo mobilní zařízení v okamžiku, kdy tyto stránky začnete využívat. Stránky si tak na určitou dobu zapamatují úkony, které jste na nich provedli, a preferencí (např. přihlašovací údaje, jazyka, velikost písma a jiné zobrazovací preferencí), takže tyto údaje pak nemusíte zadávat znovu a přeskakovat z jedné stránky na druhou.

Dalším používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s ukládáním souborů cookies. Více informací Méně informací