Hergetův plán Prahy 1790/1791

Autor: Marek Lašťovka, Jitka Močičková et al.
Rok vydání: 2021
Nakladatel: Scriptorium / Historický ústav
ISBN: 978-80-7649-029-1; 978-80-7286-383-9

Letošní rok se nese ve znamení hned dvou významných jubileí – 280 let od narození Františka Antonína Linharta Hergeta (1741–1800), profesora pražské stavovské inženýrské školy, jednoho z „otců zakladatelů“ Českého vysokého učení technického, a 230 let od dokončení podrobného plánu Prahy, jehož vznik podnítil a který vypracovali jeho žáci. Nejen tato výročí, ale zejména zrestaurování této unikátní památky a její naskenování na nejmodernějším přístroji v roce 2019 umožnily vzniknout publikaci věnované tomuto plánu i Hergetově osobnosti.

Publikace si klade za cíl seznámit širší odbornou i laickou veřejnost s jedním z nejstarších podrobných kartografických znázornění Prahy, které jedinečným způsobem zachycuje měnící se tvář české metropole na konci 18. století, a to jednak dokonalou faksimilovou kopií plánu v měřítku 1:1 rozvrženou na 99 stran, jednak podrobnou textovou částí představující plán a jeho význam v širším kontextu - zahrnuje Hergetovu biografii, popis plánu a zamyšlení nad možnostmi jeho využití, popis restaurátorských prací, podrobné rejstříky a mnoho dobových vyobrazení.

F. A. L. Herget, iniciátor a myšlenkový otec této jedinečné kartografické památky, byl jednou z klíčových postav technicky orientované osvícenské intelektuální elity v Čechách druhé poloviny 18. století a zakladatel významné pražské dynastie podnikatelů a vysokých státních úředníků. Kromě výuky se věnoval zeměměřictví, stavitelství, podnikal v oboru stavebních hmot, ale angažoval se rovněž společensky. Od roku 1788 zastával funkci zemského stavebního ředitele, v jehož gesci byl dohled a schvalování všech významnějších státních staveb.

Hergetův plán Prahy, vyznačující se olbřímími rozměry (cca 230×290 cm), je uložen v Archivu hl. m. Prahy a zachycuje čtyři pražská města krátce po jejich spojení v roce 1784 a dále Židovské město, Vyšehrad a území kolem toku Vltavy. Vyznačuje názvy ulic a čísla domů, rozlišuje typy budov, zachycuje barokní opevnění a poskytuje pestrou škálu dalších informací. Kromě těchto vlastností je i unikátním rukopisným dílem, které v sobě skrývá hlubokou estetickou hodnotu.

Publikaci lze zakoupit v komerčních knihkupectvích a na webových stránkách http://www.scriptorium.cz/.

Co jsou cookies?

Textové soubory, které internetové stránky ukládají na váš počítač nebo mobilní zařízení v okamžiku, kdy tyto stránky začnete využívat. Stránky si tak na určitou dobu zapamatují úkony, které jste na nich provedli, a preferencí (např. přihlašovací údaje, jazyka, velikost písma a jiné zobrazovací preferencí), takže tyto údaje pak nemusíte zadávat znovu a přeskakovat z jedné stránky na druhou.

Dalším používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s ukládáním souborů cookies. Více informací Méně informací