Oddělení historické bibliografie

Zaměření oddělení

Bibliografie dějin Českých zemí (BDČZ) je kontinuální program vytváření, zpracování a vyhodnocování komplexní bibliografické databáze bohemikální literatury. Je pokračováním projektu oborové (historické) bibliografie nepřetržitě trvajícího v Českých zemích již od roku 1905, v Historickém ústavu od roku 1956. Moderními metodami navazuje na tyto činnosti a patří k základním informačním zdrojům pro historické vědy a příbuzné obory.

Hlavní výzkumné projekty

Databáze Bibliografie dějin Českých zemí

450 000 záznamů o literatuře od roku 1990 (výběrově od roku 1945) a z let 1895–2012 (rejstříky Českého časopisu historického). Všechna data jsou volně dostupná bez nutnosti registrace. Webové rozhraní je od roku 2000 přístupné v české, anglické a německé verzi.

Souborný katalog Bibliografie české a slovenské historiografie

Katalog zpřístupňuje databáze Bibliografie dějin Českých zemí, Bibliografie dějin Slovenska, Bibliografie českého archivnictví a Akademické encyklopedie českých dějin a umožňuje jejich společné prohledávání v českém, slovenském, německém, anglickém a francouzském prostředí.

Akademická encyklopedie českých dějin online

Oddělení historické bibliografie zajišťuje zpřístupnění encyklopedického díla ve formě volně dostupných plných textů s vazbami na relevantní literaturu v bibliografických databázích.

Ediční projekty oddělení

  • Bibliografie dějin Českých zemí
  • Select Bibliography on Czech History
  • Rejstříky ústavních periodik (Český časopis historický, Historická geografie)
  • Personální bibliografie

Významné projekty

Tuzemský projekt
| Poskytovatel: MŠMT ČR
| Trvání projektu: 2019–2022
| ID projektu: LM2018101
Digitální výzkumná infrastruktura pro jazykové technologie, umění a humanitní vědy
Cílem LINDAT/CLARIAH-CZ je otevřeným způsobem zpřístupnit digitalizované datové zdroje v oblasti jazykových technologií,...
Více

Vedoucí oddělení

Václava Horčáková
PhDr.

Zástupkyně vedoucí oddělení

Věra Hanelová
Mgr.

Co jsou cookies?

Textové soubory, které internetové stránky ukládají na váš počítač nebo mobilní zařízení v okamžiku, kdy tyto stránky začnete využívat. Stránky si tak na určitou dobu zapamatují úkony, které jste na nich provedli, a preferencí (např. přihlašovací údaje, jazyka, velikost písma a jiné zobrazovací preferencí), takže tyto údaje pak nemusíte zadávat znovu a přeskakovat z jedné stránky na druhou.

Dalším používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s ukládáním souborů cookies. Více informací Méně informací