Ne-svoboda, despocie a totalitarismus v kultuře a v kulturních dějinách

sympozium
20. 10. 2021 – 22. 10. 2021
budova Akademie věd ČR, Čechyňská 19, Brno

Program_CZ     Program_EN     Důležité upozornění

Mezinárodní vědecké sympozium pořádá Česká společnost pro slavistická, balkanistická a byzantologická studia, z. s., ve spolupráci s Historickým ústavem AV ČR, v. v. i., a dalšími spoluorganizátory.

Cílem sympozia Ne-svoboda, despocie a totalitarismus v kultuře a v kulturních dějinách je nejen připomenutí, jak se v poměrně nedávné minulosti (ve 20. století) prosazovaly totalitní praktiky a vytvářelo prostředí „ne-svobody“, které deformovalo či dokonce znemožňovalo svobodné konání, ale i upozornění na působení fenoménu despocie a ne-svobody ve starších dějinách: od starověku, přes středověk, novověk až k moderním dějinám. Kulturní dějiny, v jejichž rámci se má tematika především (ale nejen v nich) pohybovat, jsou vymezovány v intencích jejich chápání britským historikem Peterem Burkem (*1937) jako obraz a konání dějin sahající za rámec politických, hospodářských, sociálních a právních dějin i dějin idejí a ideologií, ale s nimi úzce související, jimi ovlivňované a zpětně na ně působící. Takto pojaté kulturní dějiny se bez sond do politických, hospodářských, sociálních a právních dějin, stejně jako dějin idejí a ideologií i širších politických pohledů neobejdou.

V případě nepříznivé epidemiologické situace se jednání uskutečnění s možností připojení se on-line či výhradně formou on-line.

Všechny události
sympozium
20. 10. 2021 – 22. 10. 2021
budova Akademie věd ČR, Čechyňská 19, Brno

Co jsou cookies?

Textové soubory, které internetové stránky ukládají na váš počítač nebo mobilní zařízení v okamžiku, kdy tyto stránky začnete využívat. Stránky si tak na určitou dobu zapamatují úkony, které jste na nich provedli, a preferencí (např. přihlašovací údaje, jazyka, velikost písma a jiné zobrazovací preferencí), takže tyto údaje pak nemusíte zadávat znovu a přeskakovat z jedné stránky na druhou.

Dalším používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s ukládáním souborů cookies. Více informací Méně informací